E dielë, nëntor 29, 2015 Kosova 11:33

Aktuale

Asociacion i komunave, apo “mini-parlament” serb?

Republika e Kosovës
Republika e Kosovës

Artikujt e ndërlidhur

Çka do të nënshkruajnë Kosova e Serbia?!

Njohës të rrethanave politike në Kosovë e Serbi, thonë se modeli i dy Gjermanive mund të jetë koncepti mbi të cilin do të bazohet marrëveshja mes dy vendeve. Por përderisa njëra palë thotë se është vonë për këtë ide, të tjerët thonë se andej po ecën procesi i normalizimit të raporteve Prishtinë - Beograd.
Krijimi i asociacionit të komunave serbe në Kosovë, mund të jetë në kundërshtim me Kushtetutën dhe pakon e presidentit Ahtisaari, tërheqin vërejtjen përfaqësues politikë dhe analistë në Prishtinë.

Ideja për krijimin e një asociacioni të komunave serbe në veri është riaktualizuar në kuadër të bisedimeve politike që po zhvillojnë Prishtina dhe Beogradi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian në kërkim të një zgjidhjeje për pjesën veriore të Kosovës të banuar me shumicë serbe.

Por, delegimi i përfaqësuesve të komunave në një asociacion apo bashkësi, varësisht si do të quhej, për deputetin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, do të nënkuptonte krijimin e shtresës së tretë të pushtetit.

“Tendenca e Serbisë, pavarësisht si quhet apo si është emëruar ky organ, është tendencë për të krijuar një mini-parlament, ku komunat delegojnë përfaqësuesit e vet dhe ku delegojnë përgjegjësitë në vendimmarrje dhe ky është kërcënim për Kosovën, sepse krijohet shtresa e tretë e pushtetit që quhet administratë, apo niveli i mesëm i pushtetit. Kjo nuk guxon të ndodhë”, thotë Haziri.

Edhe analisti Mazllum Baraliu pohon se krijimi i institucioneve të reja, qofshin edhe asociacione të komunave, do të nënkuptonte devijim nga Kushtetuta dhe Pakoja e presidentit Ahtisaari, e cila kishte shërbyer si dokument gjithëpërfshirës për zgjidhje n e statusit të Kosovës.

Madje, ai beson se me një zgjidhje të tillë, do të ishte një burim i tensioneve të reja në vend.

“Do të ishte kthim prapa. Do të ishte e pavolitshme dhe do të ishte një detonator që mund të destabilizonte dhe krijonte probleme në të ardhmen. Zgjidhjet e tilla jashtë Kushtetutës dhe jashtë kornizave të pakos së Ahtisaarit që është kulmi i mundshëm i realizimit të standardeve ndërkombëtare për një minoritet, atëherë do të mund të ketë pasoja, të cilat do të cenonin funksionalitetin e shtetit të Kosovës dhe konsolidimin e tij në të ardhmen”, shprehet Baraliu për Radion Evropa e Lirë.

Barliu thotë se në bazë të Kushtetutës së Kosovës nuk mund të ketë organizim të kurrfarë trupave në asnjë nivel, që të mos bie ndesh me aktin më të lartë juridik, pavarësisht pretendimeve nga palët negociuese për gjetjen e një zgjidhjeje që nuk do të shkelte në Kushtetutën e Kosovës.
Kurrfarë trupa nuk mund të ketë përveç atyre që janë paraparë me Planin e Ahtisaarit...

“Kurrfarë trupa nuk mund të ketë përveç atyre që janë paraparë me planin e Ahtisaarit dhe veprimet - se veprimet që do të pasohen, duhet të jenë të njëjta me rastet e formimit të komunave tjera me shumicë serbe në pjesët tjera të Kosovës”, vlerëson Baraliu.

Derisa, autoritetet në Beograd kanë shprehur gatishmërinë që në kuadër të bisedimeve me Prishtinën të gjejnë një zgjidhje për funksionimin në të ardhmen të strukturave aktuale paralele në veri, përfaqësuesit e komunitetit serb e kundërshtojnë çdo modalitet që do t’i ndante ata nga ligjet dhe Kushtetuta e Serbisë.

Njëri nga përfaqësuesit serb të veriut, Radenko Nedelkoviq, thotë për Radion Evropa e Lirë se vetëm ligjet serbe garantojnë jetesën dhe ekzistencën e serbëve në këtë pjesë të Kosovës.

“Kushtetuta e Republikës së Serbisë është në fuqi sikurse edhe Rezoluta 12 44 dhe sipas kësaj, këtu gjithçka është e qartë”, thotë Nedelkoviq, duke rikujtuar se komunat veriore e kanë shprehur vullnetin e tyre se do të funksionojnë vetëm në kuadër të ligjeve serbe dhe assesi në harmoni me ligjet e Republikës së Kosovës. 

Prishtina dhe Beogradi dallojnë në qëndrime edhe në lidhje me përbërjen eventuale të asociacionit të komunave serbe. Beogradi ka kërkuar që ky asociacion apo kjo bashkësi, siç e quajnë ata, të përfshije të nëntë komunat me shumicë serbe në Kosovë, kurse Prishtina, të paktën sipas informacioneve të para, thuhet se ka ofruar zgjidhjen për përfshirjen në këtë organ të katër komunave veriore. 

Sidoqoftë, për modalitetet dhe kompetencat që do të kishte një trup i tillë ka mbetur që palët t’i vazhdojnë negociatat në të ardhmen.

Zijadin Gashi

zijadin.gashi+gmail.com

Zijadin Gashi, i lindur më 01 janar 1973 në Prishtinë. Me gazetari ka filluar të merret që nga viti 1997. Si korrespondent i Radios Evropa e Lirë punon që nga maji i vitit 2001.

Twitter
Ky forum është mbyllur
Radhitja e komenteve
Komentet
     
Nga : tung
23.02.2013 10:28
Kur Miloshi dojke me hjek ( edhe e hjeku ) kushtetuten e 74-shit disa politikan te atehershem thojshin Kosova nuk humb, e ne shum mir e dim se a humbi Kosova a jo! e tani eshte e njejta gje serbis i nevojitet nje marveshje me Kosoven per te fituar nje date per te filluar bisedimet per ne EU, prapseprap sebia i qet kushte Kosoves per token e Kosoves, nese duhet me ju jep serbve asociacionte te komunave, pse mos me u jep edhe romve, turqve, malazezve, ashkalive dhe egjiptasve ( um duket nuk e harova dikon ) te njejten gje, " masi na nuk po humbshim asgje".
Po pergjigjja ma e mir per gabimet e politikajve eshte denimi ne nje fare menyre....qe tjert kurrrrrrr ma mos me i perserit se popullit nuk po i intereson edhe aq shum se me i interesu nuk kishin guxoft ata me ba qka dojn, se politikajt tan nuk jan politikaj po jan Kauboj ata bajn qka dojn edhe qysh dojn. Ata sikurse edhe familjart e tyre i rrahin policin edhe kush ju del perpara e askush nuk guxon me qu kryt.

Nga : dardan Prej : stockholm
22.02.2013 19:58
Bosnjezimi i Kosoves nga De Facto ne De Jure....
Vetem paketimi ndryshe.
Europa dhe Elita poliike e Kosoves ne kete akcion jane per cdo kritik....
Ndal BOSNJEZIMIN sa nuk eshte ber vone per Mish Mashin e quajur Republik of Kosovo
Në përgjigje

Nga : Goxha Prej : Ks
23.02.2013 16:33
ke harrue se jo vetem evropa dhe elita politike e prishtines por edhe miqte amerikan qe i perkrahin keto bisedime pa kushte mos harro
Në përgjigje

Nga : Bilbil-Sorra Prej : Zvicra -Balkanit Kosovo
25.02.2013 12:18
Ec bre lej miqte Amerikan rahat.
Cka po don ma shum prej Amerikaneve me ba per ju zogo.
Duhet ndoshta tash me ju qu edhe tere prodhim bruto kombetare juve.
Se ju dini shum me fol jeni te gjith experta politik.

Amerika i ka faj Shqiptareve qe nuk e duan Atdheun e tyre ce kan udheheqsa klanesh ,dhe sillen jo si lider por si Mafioz.
Kush po pret me te cliruar tash nga qeveritaret qe qeverisin Kosoven prap Amerika.
Jo mor burre se nga ta duhet clironu vete.
Amerika normal te cet kushte,ajo edhe Ibtahim Rugoves i qiste kushte po ai si papagalli vazhdonte me kerkesen e tij,dhe nuk devijoi nga kerkesa fundamentale.
Kush i ka faj Shqiptareve qe Troja ish pushtu nga nje Kali dhe tani quhet Kali i Trojes.
Kosovaret jan mare ma shum me UCK-n se ndertimin e shtetit se duhej nderu keta luftetare,dhe duhej dhene privilrgje.

Amerika i detyroj Shqiptaret me votu e me i udheheqe ish sherbetoret e UDB-s dhe analfabetet.?

Ekzistojn shume pikpyetje qe duhen mare pergjigje para se te sulmohet miqesia Amerikano-Shqiptare.

Njeriu ose duhet te jet i cmendur ose Torollak ce nuk e mban mend ekzodin Kosovare te vitit 1999 ,dhe te shprehet si ju.

Pa kete micesi me Amerikanet........ dhe me keta udhheqes e lidere partiak qe ka Kosova te cilet ce te gjith punojn se si te shtin Kalin e tyre ne Koridorin e pushtetit dhe te vjedhin e sakatojn pasurin Shoqerore nuk ka nevoj te ju behet pengese Amerika sepse Serbia kthehet ngadale por sigurt ,mbaje ne mend cfare te shkrujta mos e harro.
Se Gjermania eshte shtet fashist dhe kure nuk ka per te ndryshuar aq sa Serbet qe do te ndryshojn.
Edhe dicka Kosova nuk asht shtet ajo eshte gjithcka gjithcka por jo shtet dhe kete shtetesi ja ja¨humbi populli e jo Amerika!!!!!!
Në përgjigje

Nga : Goxha Prej : Prishtine
25.02.2013 20:59
@bilbil,

ne e dim ma mijer se ti se kosove ka pas manipulim zgjedhjeve dhe presidenten Jahjaga e pruri ne post me ZARFE SPECIALE ish ambasadori Dell, Hashim Thaqin po ashtu amerikanet si kryeminister.
pse ndodh kjo? se udheqhehesat e kosoves i pershtaten amerikaneve dhe evropianeve si piuna ne shah
Në përgjigje

Nga : Bilbil-Sora Prej : Zvicra Balkanike-Kosovo
26.02.2013 00:22
Goxha
Pse s`po konkuron per kryeminister e i largon ti edhe KFORIN-banu trim si Thaqi qe e cliroi Kosoven .
Qfar te te thot tjeter ty Bilbil -Sora .......Zogo.
E Amerika po ja plotson deshiren popullit.
Se po te doj populli ndryshe edhe bahet ndryshe....
Te kesh shendetin Zogu.
Në përgjigje

Nga : Goxha Prej : Prishtine
26.02.2013 09:03
po ku te konkurron njeri kur miqte amerikan dhe evropian me zarfe vendosin su kush eshte president, kryeminister, se cila ndermarje do te privatizohet. te ashtuquajturat zgjedhje jan vetem fars sa per sy e faqe..
sa per Thaqin e mban e mend se ai para nje viti deklaroi se nu do ket biseda per veriun, tani paralajmeron prej Seulit asociacionin e komunave serbe ne kosove ku MUPI serb do tranformohet ne polici te kosoves dhe kjo nuk eshte tjeter pos respektim i 1244 ku pas nje kohe lejohet kthimi i forcave te siguris ne kosove tash policis serbe, ai tha ne fillim se nuk do pranoj asnje bishtnot pa emrin republik, pastaj e pranoi 1244
Në përgjigje

Nga : Bilbil-Sora
28.02.2013 11:37
Edhe Miloshevici zgjidhte kryetaret vete por ,populli e kundershoi.
Derisa populli shuan ju jeni ne pakic edhe duhet te vazhdoni jeten.
Mendimet personale ke te drejt me i shpreh po jo me i sulmu njerezit qe mendojn ndryshe sic beni juve.

Edhe pse personalisht mendoj se Jahjaga si Kryeministre eshte potezi i vetem pozitiv dhe i qelluar qe i ka ndodhur Kosoves.

Paramendo edhe Kryetarin ta kishin zgjedhur politikanet e Kosoves nga partit e tyre cfare do te kishit fituar ju personalisht dhe Kosova?
Nese kuptohet nuk jeni neutral por i takoni ndonje krahu poliik.

Nga : B:DAJAKU Prej : GJERMANY
22.02.2013 19:51
o popull kenidwsht mej votu hajnat e jo politikant me vjen keq per popillin kosovar po ku jan kan qita para lufte e mas lufte u ban politikan e po kta krejt hajna jan more a po nin kha haj medet haj per popull kosovar kush u kan i pari si ka than kosova repuplik vetem rugova ne kohen e serbit e kta hajna e bandita a dini qysh jan kta si ujqit mal te MADH MJEGULL VEQ HAJNI UNE I SKENDERAJT JAM PO JO MITROVICEN EDHE presheven po edhe shqiprin kan me shit serbis, maroj poplli me falni se nashti e teprova rroft LLLL DDDD KKKKK

Nga : paemer Prej : ferizaj
22.02.2013 19:02
po qfar komuna jan kto te serbve i quni me plan tatisarit se atom me ka 10 shpi po injehni komuna ???????????????quti kurse ne serbi me qindra qytete shqiptare as qe permenden per dijalog e te drejtave te tyre ????????????????? qudi me evrop???????qofse si kqyrin me te njejtin sy dy popujt ather ska drejtsi?????????

Nga : Tefik Qarri Prej : Mat
22.02.2013 17:44
Te nderuar, besoj te gjithe e kemi te kjarte nje gje: e vetmja zgjidhje qe i kenaq te dy palet, eshte rishikimi i kufirit ne mes te Kosoves dhe Serbise ose thene me drejte, nderrimi i veriut me luginen e Presheves (Kosoven Lindore). Natyrishte, kjo duhet te ndodhe vetem permes bisedimeve. Asesi me metoda te tjera. Pershendetje

Nga : Rohan Prej : Prishtine
22.02.2013 17:20
I njejti medium, Evropa e Lire, i njeti gazetar kane lobuar perdite ne favor te Planit Ahtisaari. Te njejtit politikane dhe profesor qe i pasket intervistuar kane perkrhur kete Plan. Lutfi Haziri, si nuk i vie turp, ka qene ne grupin per Decentralizim ne bisedimet ne Vjene. Ne Kapitullin per Decentralizim te Planit Ahtisaari pershkruhet qarte asociacioni i komunave serbe, partnerteti, etj. Askund nuk ka aty miniparlament. Nuk do te kete as tash ne Bruksel. E tha edhe Krstiq i Mitrovices veriore.
Në përgjigje

Nga : Safeti Prej : zvicerr
23.02.2013 13:03
Qfar gjeniu neve nuk naj kapi askujt se plani i Athisarit qe po sugjerojka asociacionin e komunave. Ama oo i mjer e gjith boten ka keso lloje, por jo nje grup ei komunave me etnitet te njejt mbrenda nje shteti te lidhen mes veti. Por o i mjer qdo komun ka te drejt te lidh mardhenje ose te shkembej njohuri me nje komun tjeter si mbrenda e jasht kufirit. JO lidhje e komunave sipas etnis .
turp tju vije e kogja filozof shitesh. shporru more
Në përgjigje

Nga : shqiptai Prej : Mitrovica
22.02.2013 18:57
O njeri,nuk kane faj mdiat e gazetaret. pse gjithmoe duhet me e arsyetu Hashimin, edh pakoja nuk e thote asociacion pa simbole te kosoves. kjo ma keq se pakoja po se ke kuptu.cka me te ba lexo pak ma shume.
e sa i perket dialogut boll keq vala bisedime me serbine per token e kosovs kta veq kjo qeveri eban ed kjo opozzite me krejt perfshi edhe vetvndosjen qe po bhen kshe spo dina sen. edhe ata njesoj si pdk, ldk e aa jan, mjer populli