E premte, maj 22, 2015 Kosova 19:36

Aktuale

Prapë bombë në veri

Mitrovicë
Mitrovicë
RFE /RL
Pjesa veriore e Mitrovicës sot para mëngjesit është trandur nga një shpërthim, i cili ka ndodhur në rrugën e Kolashinit.

Policia e Kosovës thotë se cak i sulmit ishte dega e Fondit Republikan të Serbisë për sigurimet dhe pensionet invalidore.

Zëdhënësi i Policisë, Avni Zahiti, konfirmon për Radio Evropa e Lirë se nuk ka të lënduar nga ky shpërthim, i cili ndodhi rreth orës 03, në veri të Mitrovicës.

“Policia pas ekzaminimit të vendit të ngjarjes, ka vërtetuar se bëhet fjalë për një granatë dore M-75. Të lënduar nuk ka, por ka dëme në muret dhe xhamat e ndërtesës”, thotë Zahiti.

Forcat e rendit thonë se ende nuk ka të dyshuar për këtë sulm, dhe as ndonjë motiv të mundshëm për këtë incident.

Filiali i këtij institucioni të Serbisë në veri të Mitrovicës, gjendet në rrugën që çon për te fshati Suhadoll, ndërsa është sulmuar për të dytën herë brenda këtij muaji.

Pjesa matanë lumit Ibër, ka qenë arenë e shpërthimeve të shumta ditëve dhe javëve të fundit.

Së fundit cak i një sulmi me bombë ka qenë shtëpia e një polici të Kosovës, i nacionalitetit boshnjak. Para tij, ishte sulmuar prona e një serbi që punon në institucionet e Republikës së Kosovës.

Javën e shkuar, policia pati ndërtuar një motiv të mundshëm të shpërthimeve të shpeshta në zonën veriore të Kosovës, meqë shumica e personave që ishin cak të sulmeve me bomba, ishin nëpunës të institucioneve kosovare, përfshirë edhe policë.
Pas këtyre ngjarjeve, Policia e Kosovës ka shtuar praninë e forcave të saj në lagjet ku jetojnë serbë e shqiptarë. (f.aliu)
Ky forum është mbyllur
Radhitja e komenteve
Komentet
     
Nga : Dulla Prej : Itali
24.02.2013 11:36
Ne ajr qone kejt mitrovicen, masi jon dek do do, e kta flejshin kur kejt Kosova n'flake tuj luftu, tash e kan pa sa o sahati e oj kuku , jaa valla s,ka kshtu se na si kemi luftu budalle s,kem, per venin ton duhet me luftu kur ka nevoj, edhe me punu qysh ta don nevoja, un me 4 luftar tjer jena ne Itali,qe 6 vjet po kthehna shlire n,katun kur tdu. pritne BEja ju bon "zgjidhje"

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.