E dielë, maj 24, 2015 Kosova 05:03

Lajmet

Sulm me bombë në Pakistan, të paktën 21 të lënduar

Pamje gjatë sulmit të djeshëm në PakistanPamje gjatë sulmit të djeshëm në Pakistan
x
Pamje gjatë sulmit të djeshëm në Pakistan
Pamje gjatë sulmit të djeshëm në Pakistan
Të paktën 21 njerëz, shumica prej të cilëve ushtarë, raportohet se janë lënduar në një sulm nga një bombardues vetëvrasës në një bazë ushtarake në qytetin më të madh të Pakistanit, Karachi.

Agjencia e lajmeve AFP ka cituar zyrtarët të kenë thënë se 26 njerëz janë lënduar mëngjesin e sotëm, përfshirë 21 anëtarë të forcave paramilitare, pjesëtarët e së cilës i ndihmojnë policisë në mbajtjen e sigurisë në vend.

Raportet thonë se automjeti që po drejtohej nga bombarduesi goditi portat e një apartamenti banimi, por nuk arriti që të hynte brenda kompleksit.

Ende nuk është e qartë se kush është përgjegjës për sulmin.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.