E dielë, maj 24, 2015 Kosova 11:10

Lajmet

Peres do të takohet në Moskë me Putinin

Presidenti i Izrealit,Shimon Peres gjatë një takimi me homologun e tij rus, Vladimir Putin, në qershor të këtij vitiPresidenti i Izrealit,Shimon Peres gjatë një takimi me homologun e tij rus, Vladimir Putin, në qershor të këtij viti
x
Presidenti i Izrealit,Shimon Peres gjatë një takimi me homologun e tij rus, Vladimir Putin, në qershor të këtij viti
Presidenti i Izrealit,Shimon Peres gjatë një takimi me homologun e tij rus, Vladimir Putin, në qershor të këtij viti
Presidenti i Izraelit, Shimon Peres pritet të takohet sot në Moskë me presidentin rus, Vladimir Putin.

Kremlini njoftoi se bisedimet pritet të fokusohen në situatën në Lindjen e Mesme, përfshirë konfliktin sirian. Gjithashtu raportohet se do të diskutohet edhe për bashkëpunimin dy-palësh në fushën e energjisë, hapësirës dhe agrikulturës.

Sipas njoftimit të Kremlinit, bashkëpunimi tregtar dhe i investimeve ndërmjet të dyja vendeve ende nuk është në nivel të kënaqshëm.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.