E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 07:44

Lajmet

Në Turqi kontrollohet aeroplani armen që shkonte për në Siri

IlustrimIlustrim
x
Ilustrim
Ilustrim
Mediat turke raportojnë se një aeroplan armen që po fluturonte për në Siri është ndaluar sot në Turqinë Lindore, në mënyrë që mallërat e tij të inspektoheshin, për tu siguruar se aeroplani nuk po bartte pajisje ushtarake.

Raportohet se aeroplani u lëshua në qytetin Erzurum, sipas marrëveshjes me autoritetet turke.

Besohet se aeroplani është duke bartur ndihma humanitare.

Ky është incidenti i dytë i kësaj natyre brenda një muaji. Edhe një aeroplan tjetër armen ishte ndaluar në Turqi në mes të muajit tetor, për t’iu lejuar më vonë fluturimi për në Siri, pasi autoritetet turke kishin konfirmuar se aeroplani ishte duke bartur ndihma humanitare.

Turqia është një nga kritikët më të ashpër të regjimit të presidentit Bashar al-Assad, për shkak të konfliktit në Siri.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.