E dielë, maj 24, 2015 Kosova 13:12

Lajmet

Edhe një medaliste tjetër olimpike dyshohet për doping

Flamuri rus në Lojërat Olimpike në LondërFlamuri rus në Lojërat Olimpike në Londër
x
Flamuri rus në Lojërat Olimpike në Londër
Flamuri rus në Lojërat Olimpike në Londër
Fituesja ruse e medaljes së argjendtë në Lojërat Olimpike të vitit 2012 për hedhje të diskut mund ta humbasë këtë titull dhe të diskualifikohet për shkak të dopingut.

Nikita Kamayev nga Agjencia Ruse Anti-Doping u tha sot gazetarëve se në gjakun e Darya Pishchalnikovas janë zbukuar gjurmët e steroideve orale.

Vendimi për sportisten mund të rezultojë me diskualifikim të mundshëm brenda dy javësh.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.