E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 03:10

Lajmet

Lazarenko dëshiron leje qëndrimi amerikane

Pavel LazarenkoPavel Lazarenko
x
Pavel Lazarenko
Pavel Lazarenko
Ish-kryeministri i Ukrainës, Pavlo Lazarenko raportohet se ka aplikuar për një leje qëndrimi amerikane, ka njoftuar avokatja e tij, Maryna Dolhopola.

Ajo tha sot se Lazarenko “nuk ka aplikuar për azil politik sikurse kanë raportuar disa media ukrainase, por vetëm për t’iu mundësuar e drejta për leje të përkohshme qëndrimi në Shtetet e Bashkuara”.

Lazarenko është liruar nga një burg në Kaliforni javën e kaluar, pasi mbajti dënimin prej tetë vjetësh për mashtrim.

Avokatja e tij tha se ish-kryeministri është duke u mbajtur nga autoritetet amerikane të emigracionit.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.