E mërkurë, janar 28, 2015 Kosova 13:06

Lajmet

Burgim i përjetshëm për sulmuesin e Giffordsit

Jared LoughnerJared Loughner
x
Jared Loughner
Jared Loughner
Personi që ka plagosur kongresisten amerikane, Gabrielle Giffords, dhe ka vrarë gjashtë persona të tjerë, është dënuar me burgim të përjetshëm.

Jared Loughner, 24 vjeç, është dënuar për të shtënat tragjike në Tuskon të Arizonës, në janar të vitit 2011.

Ish-përfaqësuesja e Kongresit, Giffords, e cila është qëlluar në kokë dhe tani ka dëmtime në të folur dhe të paralizuar njërën dorë, ka qenë e pranishme në sallën e gjyqit kur është shqiptuar dënimi.

Ajo nuk ka folur me Loughnerin, por bashkëshorti i saj, astronauti amerikan, Mark Kelly, ka thënë se Loughner ka dështuar të krijojë një botë të errët dhe të keqe.

Ekspertët kanë thënë se Loughner vuan nga skizofrenia dhe sëmundje të tjera mentale.

VOX

Prishtina

Pritjet e të rinjve për vitin 2015

Në rubrikën tonë të përjavshme VOX, të Radios Evropa e Lirë, kemi marrë mendimet e të rinjve, rreth asaj se çka ata presin nga viti 2015