E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 15:24

Lajmet

Rusia bëhet me shef të ri të forcave të armatosura

Valery GerasimovValery Gerasimov
x
Valery Gerasimov
Valery Gerasimov
Ministri i ri i Mbrojtjes së Rusisë, Sergei Shoigu, ka emëruar Valery Gerasimovin në postin e shef të ri të shtabit të përgjithshëm të forcave të armatosura.

Gerasimov, i cili do të zëvendësojë Nikolai Makarovin, ka qenë komandant i Qarkut Qendror të Ushtrisë.

Shoigu ka bërë emërimin e Gerasimovit në një takim me presidentin Vladimir Putin.

Ai e ka cilësuar Gerasimovin si “njeri ushtarak, nga koka deri te këmbët”.

Ngjarja ndodh vetëm pak ditë pasi Putini ka shkarkuar ministrin e Mbrojtjes, Anatoly Serdyukov, duke emëruar Shoigun në vendin e tij.

Serdyukov është shkarkuar nën akuzat për shitje joligjore të aseteve ushtarake.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.