E premte, maj 22, 2015 Kosova 19:35

Lajmet

OKB: 9,000 sirianë kanë arritur në Turqi brenda natës

IlustrimIlustrim
x
Ilustrim
Ilustrim
Agjencia për Refugjatë e Kombeve të Bashkuara ka bërë të ditur se mbi 9,000 sirianë kanë hyrë në Turqi brenda natës së shkuar.

Mediat turke raportojnë se 26 zyrtarë të ushtrisë siriane janë në mesin e refugjatëve të rinj në Turqi.

Sipas Agjencisë për Refugjatë, që nga e enjtja, rreth 1,000 sirianë të tjerë kanë shkuar në Liban dhe 1,000 në Jordani.

Fluksi çon në më shumë se 400,000 numrin refugjatëve të regjistruar sirianë në rajon.

Mijëra të tjerë besohet se nuk janë regjistruar nga Kombet e Bashkuara dhe jetojnë në vendet fqinje.

Ata kanë braktisur Sirinë për shkak të luftimeve të ashpra ndërmjet forcave të presidentit Bashar al-Assad dhe kryengritësve rebelë.

Këta të fundit duan ndryshimin e regjimit.

Aktivistët thonë se mbi 35,000 njerëz kanë humbur jetën që nga marsi i vitit të kaluar, kur edhe kanë shpërthyer trazirat.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.