E premte, maj 22, 2015 Kosova 19:35

Lajmet

Obama fton zyrtarët e lartë në bisedime për “tatpjetën fiskale”

Presidenti amerikan, Barack Obama aPresidenti amerikan, Barack Obama a
x
Presidenti amerikan, Barack Obama a
Presidenti amerikan, Barack Obama a
Obama do t’i ftojë liderët e Kongresit në Shtëpinë e Bardhë javën e ardhshme, për bisedimet lidhur me “tatpjetën fiskale”, ka thënë sot një zyrtar i administratës.

Obama do të njoftojë se kjo ftesë u drejtohet edhe kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve, John Boehner, lideres së Dhomës së Demokratësve, Nancy Pelosi, liderit të Shumicës Demokrate në Senat, Harry Reid dhe senatorit republikan, Mitch McConnell, njofton zyrtari.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.