E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 16:54

Lajmet

Protestë në Greqi para votimit të buxhetit

Athine...Athine...
x
Athine...
Athine...
Qindra protestues kundër masave shtrënguese janë mbledhur pranë parlamentit të Greqisë, para një votimi për buxhetin e vitit 2013, i cili përfshin shkurtime të pensioneve dhe pagave, masa këto të nevojshme për të siguruar këstin e ardhshëm të kredisë ndërkombëtare.

Qeveria konservatore e kryeministrit Antonis Samaras pritet të fitojë votat në mesnatë. 

Një projekt-ligj shumë më i ashpër që parasheh shkurtime të shpenzimeve, është miratuar me 153 vota në parlamentin 300-anëtarësh në javën e kaluar.

Kjo paketë shkatoi protesta, në të cilat vërshuan në rrugë dhjetëra mijëra demonstrues.

Protesta të reja janë planifikuar për të dielën mbrëma.

Treshja e kreditorëve ndërkombëtarë - Komisioni Evropian, Banka Qendrore Evropiane dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar - kanë kërkuar masa të ashpra në këmbim për kredi. 

Kësti i ardhshëm prej 31.5 miliardë eurosh varet nga miratimi i buxhetit të vitit 2013.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.