E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 01:39

Lajmet

Irani nis stërvitje kundër “armiqve”

Foto arkiviFoto arkivi
x
Foto arkivi
Foto arkivi
Irani ka nisur stërvitje të shkallës së gjerë, për të cilat ka thënë se kanë qëllim të paralajmërojnë ata që “kërcënojnë me sulme ushtarake”.

Rreth 8,000 trupa do të marrin pjesë në stërvitjet katërditore.

Stërvitjet ishin paraparë për fillim të tetorit, por ishin shtyrë pa ndonjë shpjegim zyrtar.

Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli nuk kanë përjashtuar aksionin ushtarak kundër Iranit, nëse ky i fundit vazhdon pasurimin e uraniumit.

Perëndimi druan se Irani ka për qëllim krijimin e armës atomike, por pretendimet e tilla hidhen poshtë nga Republika Islamike.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.