E premte, maj 22, 2015 Kosova 21:07

Lajmet

Rasmussen siguron mbrojtjen e Turqisë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh RasmussenSekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen
x
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen tha se aleanca “do të bëjë gjithçka është e mundur” për të mbrojtur aleaten e NATO-s, Turqinë.

Ankaraja është e shqetësuar mbi sigurinë përgjatë kufirit me Sirinë, në një zonë, ku Ankaraja gjithashtu është duke luftuar me kryengritjen kurde.

Rasmussen tha në takimin e Asamblesë Paralamentare të NATO-s në Pragë se aleanca “ka vendosur më shumë plane”, për t’u siguruar se Turqia do të jetë e mbrojtur.

Turqia tha se është duke folur me aleatët e NATO-s për zbarkimin e mundshëm të raketave tokë-ajër, Patriot, për të penguar përhapjen e konfliktit të Sirisë.

Ndërkohë, një aeroplan luftarak sirian ka bombarduar një zonë afër kufirit me Turqinë të hënën, duke vrarë të paktën gjashtë persona, derisa një granatë e hedhur nga Siria ka rënë në token turke.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.