E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 07:45

Lajmet

Eurozona diskuton të ardhmen e Greqisë

IlustrimIlustrim
x
Ilustrim
Ilustrim
Kreu i grupit të ministrave të financave të eurozonës tha se Greqia nuk do të marrë më shumë para të hënën, pavarësisht se vendit miratoi buxhetin e masave të ashpra për vitin  2013.

Buxheti i ri dhe një paketë e reformave strukturore e miratuar të mërkurën e kaluar, janë pjesë e kushteve të vendosura nga huadhënësit për lirimin e 31.5 miliardë eurosh për kreditë emergjente.

Shefi i Eurogroup-it, Jean-Claude Juncker tha se vendimi do të shtyhet për shkak se ende nuk ka një marrëveshje se si të bëhet Greqia e qëndrueshme sa i përket borxheve.

Junker tha se ministrat e financave të eurozonës do të diskutojnë të hënën nëse i duhet dhënë edhe dy vjet Greqisë për të reduktuar borxhin e saj, që ka shkuar në 120 për qind të GDP-së.

Afati i mëhershëm ishte viti 2020.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.