E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 16:53

Lajmet

Merkel pritet me protesta në Portugali

Angela MerkelAngela Merkel
x
Angela Merkel
Angela Merkel
Kancelarja gjermane Angela Merkel ka zhvilluar një vizitë në Portugali të hënën.

Dhjetëra protestues kundër masave të shtrëngimit janë mbledhur jashtë pallatit, në të cilin ajo po takohej me liderët portugezë për të diskutuar krizën e borxhit të vendit.

Shumë njerëz  që punonin  në zyra, fabrika dhe shkolla janë veshur me të zeza për të “mbajtur zi” për praninë e Merkelit.

Kancelarja gjermane ka bërë presion ndaj vendeve si Portugalia, Greqia dhe Spanja që të shkurtojnë shpenzimet me qëllim që të ndihmijnë zvogëlimin e borxhit masiv.

Eurozona 17 anëtarëshe po lufton kundër krizës së gjatë të borxhit derisa herë njëri e herë shteti tjetër po përballen me masat shtrënguese dhe me zhytje në borxhe.

Portugalisë iu desh një pako shpëtimi prej 78 miliardë eurosh në vitin e kaluar.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.