E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 07:46

Lajmet

Lidershipi i ri opozitar sirian kërkon njohje ndërkombëtare

Krerët e opozitës sirianeKrerët e opozitës siriane
x
Krerët e opozitës siriane
Krerët e opozitës siriane
Udhëheqja e re e opozitës së Sirisë ka nisur një kërkesë për njohje ndërkombëtare në një takim të ministrave të Jashtëm të vendeve arabe të mbajtur në Kajro.

Një numër grupesh që kundërshtojnë qeverinë e presidentit sirian Bashar al-Assad, janë pajtuar të dielën që të formojnë një koalicion të gjerë opozitar pas bisedimeve të zhvilluara në Katar.

Grupi i ri quhet Koalicioni Kombëtar i Sirisë për Forcat Opozitare dhe Revolucionare. Kleriku sunit mysliman Moaz al-Khatib, i cili u zgjodh në krye të Koalicionit Kombëtar, ka fluturuar të hënën në Kajro për të këkruar mbështetjen e Ligës Arabe për grupin e ri.

Uashingtoni e ka mbështetur grupin e ri opozitar, ndërsa Rusia ka kërkuar nga ai që të negociojë dhe të shmangë ndërhyrjen e jashtme.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.