E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 00:10

Lajmet

Izraeli kryen “goditje direkte” në Siri

x
Ushtria izraelite tha se ka kryer “goditje të drejtpërdrejta” të caqeve në Siri, pasi iu kundërpërgjigj të hënën një sulmi me mortaja që erdhi nga fqinji i saj verior.

Ushtria izraelite tha se tanket hapën zjarr mbi objektivat në Siri, pasi një raund me mortaja goditi një zonë të hapur në Lartësitë Golan të kontrolluar nga izraelitët.

Burimet izraelite ushtarake thanë se është goditur direkt artileria siriane, por nuk janë dhënë detaje tjera. Incidenti shënoi ditën e dytë kur Izraeli i kundërpërgjigjet me zjarr Sirisë.

Mortajat besohet se vinin nga luftimet mes forcave të Assadit dhe kryengritësve sirianë dhe duket se nuk kishin në shënjestër caqet izraelite.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.