E dielë, maj 24, 2015 Kosova 05:03

Lajmet

Koalicioni opozitar sirian njihet nga Gjiri Persik

Pjesetarë të grupit opozitar sirianPjesetarë të grupit opozitar sirian
x
Pjesetarë të grupit opozitar sirian
Pjesetarë të grupit opozitar sirian
Këshilli për Bashkëpunim i Gjirit Persik tha të hënën se gjashtë shtete anëtare kanë vendosur ta njohun koalicionin opozitar sirian të sapoformuar si përfaqësues legjitim të popullit sirian.

Sekretari i këtij këshilli, Abdulatif al-Zayani, tha se shtetet e bllokut të pasur me naftë do ta mbështesin Koalicionin Kombëtar Sirian për të “realizuar aspiratat e popullit të Sirisë”.

Këshilli përbëhet nga Arabia Saudite, Bahreini Emiratat e Bashkuara Arabe, Omani, Katari dhe Kuvajti.

Ndërsa grupi i ri sirian quhet Koalicioni Kombëtar i Sirisë për Forcat Opozitare dhe Revolucionare.

Kleriku sunit mysliman Moaz al-Khatib, i cili u zgjodh në krye të Koalicionit Kombëtar, ka fluturuar të hënën në Kajro për të këkruar mbështetjen e Ligës Arabe për grupin e ri.

Uashingtoni e ka mbështetur grupin e ri opozitar, ndërsa Rusia ka kërkuar nga ai që të negociojë dhe të shmangë ndërhyrjen e jashtme.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.