E dielë, maj 24, 2015 Kosova 13:05

Lajmet

Spanja "s'ka nevojë" për pako shpëtimi

IlustrimIlustrim
x
Ilustrim
Ilustrim
Ministri spanjoll i Financave, Luis de Guindos, tha të hënën gjatë bisedimeve me anëtarët e Parlamentit Evropian, se Spanja nuk ka nevojë për pako shpëtimi.

“Aktualisht, sikurse edhe në të kaluarën, qeveria spanjolle është duke u financuar”, i ka thënë ai komisionit parlamentar për çështje ekonomike dhe monetare.  

Spanja është një nga vendet e eurozonës që po përballet me borxh masiv.

Deri tash disa shetet kanë marrë pako shpëtimi, siç është Greqia, por huadhënësit ndërkombëtarë, po e kushtëzojnë dhënien e kësaj ndihme me miratimin e masave tepër të egra të kursimit në vend.

Në Spanjë, publiku është kundër këtyre masave, derisa deri tash janë mbajtur dhjetëra protesta e greva të përgjitshme për të kundërshtuar shkurtimet.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.