E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 04:42

Lajmet

Aung San Suu Kyi e nisë vizitën në Indi

Aung San Suu Kyi gjatë vizitës në Washington, DC, (18 shtator 2012)Aung San Suu Kyi gjatë vizitës në Washington, DC, (18 shtator 2012)
x
Aung San Suu Kyi gjatë vizitës në Washington, DC, (18 shtator 2012)
Aung San Suu Kyi gjatë vizitës në Washington, DC, (18 shtator 2012)
Liderja e opozitës në Birmani, Aung San Suu Kyi e ka nisur sot vizitën e saj të parë në Indi, pas më shumë se katër dekadash.

Ajo pritet që nesër të zhvillojë bisedime me kryeministrin indian, Manmohan Singh.

Laureatja 67 vjeçare e çmimit Nobel për Paqe e ka paralajmëruar Indinë rreth të qenit “shumë optimiste” lidhur me ndryshimet politike në Birmani.

Singh e kishte vizituar Birmaninë fqinje në muajin maj, në përpjekje për t’i forcuar lidhjet tregtare ndërmjet dy vendeve.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.