E dielë, maj 24, 2015 Kosova 09:05

Lajmet

Lideri i ri i koalicionit opozitar sirian kërkon armatim për rebelët

Ahmed Moaz al-Khatib Ahmed Moaz al-Khatib
x
Ahmed Moaz al-Khatib
Ahmed Moaz al-Khatib
Lideri i ri i koalicionit kryesor opozitar të Sirisë u ka bërë thirrje sot fuqive perëndimore që t’i armatosin rebelët sirianë me “armë të specializuara”.

Thirrjet e tij vijnë në një kohë kur ministrat e jashtëm të BE-së dhe të Ligës Arabe po mbajnë takime në Kajro të Egjiptit.

Ahmed Moaz al-Khatib i tha agjencisë së lajmeve AFP se rebelët kanë nevojë të madhe për armatim, në mënyrë që ta “ndalin vuajtjen e sirianëve dhe gjakderdhjen në vend”.

Ai shtoi se “neve na duhen armë të specializuara”.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.