E dielë, maj 24, 2015 Kosova 08:59

Lajmet

UNHCR paralajmëron thellim të krizës humanitare në Birmani

Një kamp i refugjatëve në Sittwe të Birmanisë (30 tetor 2012)Një kamp i refugjatëve në Sittwe të Birmanisë (30 tetor 2012)
x
Një kamp i refugjatëve në Sittwe të Birmanisë (30 tetor 2012)
Një kamp i refugjatëve në Sittwe të Birmanisë (30 tetor 2012)
Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatë ka paralajmëruar sot për “rritjen e një emergjence humanitare” në perëndim të Birmanisë, duke u bërë thirrje vendeve fqinje që t’i hapin kufijtë për njerëzit që po ikin nga gjakderdhja sektare.

Komisioneri i Lartë për Refugjatë i Kombeve të Bashkuara tha përmes një deklarate se është “shumë i shqetësuar për tregjeditë e fundit me barka në Gjirin e Bengalit”, ku mbetën më shumë se 12 persona të zhdukur, pas fundosjes së dy anijeve.

“UNHCR u bën thirrje vendeve të rajonit që të luajnë rolin e tyre në këtë emergjencë humanitare në rritje”, thuhet në komunikatë.

Dhuna ndërmjet budistëve dhe anëtarëve të grupit mysliman Rohinya la të vrarë më shumë se 180 njerëz në shtetin Rakhine të Birmanisë që nga qershori i këtij viti, duke bërë që të zhvendosen më shumë se 110 mijë njerëz të tjerë.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.