E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 06:15

Lajmet

Izraeli do të vazhdojë të kundërpërgjigjet ndaj sulmeve raketore

Qyteza Rafah e Rripit të Gazës (Pamje nga Arkivi)Qyteza Rafah e Rripit të Gazës (Pamje nga Arkivi)
x
Qyteza Rafah e Rripit të Gazës (Pamje nga Arkivi)
Qyteza Rafah e Rripit të Gazës (Pamje nga Arkivi)
Ministri i Mbrojtjes i Izraelit ka paralajmëruar sot se Izraeli do t’i intensifikojë përgjigjet ndaj sulmit me raketa të militantëve palestinezë nga Rripi i Gazës.

Komentet e Ehud Barakut erdhën pas raundit të fundit të dhunës ndër-kufitare. Barak tha se Izraeli do të vendosë si dhe kur të reagojë, nëse është e nevojshme.

Gaza qeveriset nga militantët e Lëvizjes Islamike, Hamas. Dhuna e fundit shpërtheu të shtunën nga një sulm raketor në një patrullë të ushtrisë izraelite përgjatë kufirit.

Militantët palestinezë gjuajtën më shumë se 100 raketa gjatë fundjvaës, duke lënë të lënduar disa njerëz.

Izraeli iu kundërpërgjigj me sulme ajrore, duke lënë të vrarë të paktën gjashtë palestinezë dhe duke plagosur më shumë se 30 të tjerë.

Militantët thanë dje se ata janë të gatshëm për një armëpushim, nëse Izraeli i ndalë sulmet.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.