E premte, maj 22, 2015 Kosova 15:02

Lajmet

BE kritikon Iranin për “zhurmat” në radio dhe televizione

Catherine AshtonCatherine Ashton
x
Catherine Ashton
Catherine Ashton
Zyra e shefes për politikë të jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ka shprehur shqetësim për “zhurmat e qëllimshme në radiot dhe televizionet në Lindjen e Mesme”.

Kryediplomatja evropiane ka thënë se “zhurmat e përsëritura, të cilat kanë origjinën në Iran, pengojnë transmetimet e mediave ndërkombëtare në territorin iranian dhe më gjerë, qysh në vitin 2009”.

Në deklaratën e saj thuhet se zhurmat janë intensifikuar qysh në mes të tetorit dhe se pengojnë mbi 500 kanale televizive dhe 200 radio-kanale.

Praktika e tillë privon qytetarët iranianë që të kenë qasje në informacione, thuhet në deklaratën e baroneshës Ashton.

Përzgjedhja Jonë

Manuali i IS-it për militantët, përdorni ngjyrë të padukshme dhe mustaqe false

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.