E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 06:13

Lajmet

Gjeorgji: Burgosen edhe zyrtarë të tjerë të Ministrisë së Brendshme

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm në TbilisiZyra e Prokurorit të Përgjithshëm në Tbilisi
x
Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm në Tbilisi
Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm në Tbilisi
Raportohet se janë burgosur edhe disa zyrtarë të tjerë të lartë të Ministrisë së Brendshme të Gjeorgjisë.

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm njoftoi sot se 12 zyrtarë të kësaj ministrie tani po mbahen në paraburgim, përfshirë edhe nëntë zyrtarët që ishin burgosur gjatë ditës së djeshme.

Edhe zëvendës kryetari i Tbilisit, Shota Khizanishvili është në mesin e të burgosurve, ndërsa njoftohet se është bastisur edhe banesa e tij.

Prokurorët thonë se më vonë gjatë ditës do të jepen hollësi rreth akuzave kundër këtyre personave që po mbahen në paraburgim.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.