E dielë, maj 24, 2015 Kosova 13:12

Lajmet

Vritet një komandant i Boko Haramit

Pamje nga goditja e njw pike policore në Kano të Nigerisë, në fillim të këtij vitiPamje nga goditja e njw pike policore në Kano të Nigerisë, në fillim të këtij viti
x
Pamje nga goditja e njw pike policore në Kano të Nigerisë, në fillim të këtij viti
Pamje nga goditja e njw pike policore në Kano të Nigerisë, në fillim të këtij viti
Forcat e Sigurisë Nigeriane thanë sot se kanë vrarë një top komandant të sektit islamik të Boko Haramit, gjatë një ofensive që la të vrarë edhe disa militantë të tjerë islamikë.

“Ibn Saleh Ibrahim është në mesin e të vrarëve, nga një sulm i forcave të kombinuara”, ka thënë zëdhënsi i forcave të përbashkëta ushtarake dhe policore në Maiduguri, Sagir Musa.

Kryengritja e Boko Haramit, që ka për qëllim ngritjen e një shteti islamik në veri të Nigerisë, ka lënë të vrarë rreth 2800 njerëz që nga fillimi i saj në vitin 2009.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.