E premte, maj 22, 2015 Kosova 12:00

Lajmet

Obama nis sot udhëtimin në Azi

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama.Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama.
x
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, nis sot udhëtimin e parë jashtë vendit që nga rizgjedhja në presidencialet e 6 nëntorit.

Obama arrin në Tajlandë të dielën, ku pritet të theksojë rëndësinë e Bangkokut si aleat i Shteteve të Bashkuara.

Më pastaj, ai do të bëhet presidenti i parë amerikan që viziton Birmaninë, e cila po del nga dekadat e diktaturës.

Obama do të përfundojë udhëtimin e tij në Kamboxhia, duke marrë pjesë në një takim të Shoqatës së Kombeve të Azisë Lindore, si dhe në samitin e Azisë Lindore.

Uashingtoni është i prirë për të forcuar lidhjet ushtarake dhe tregtare me vendet, të cilat duan që Shtetet e Bashkuara të përballen me fuqinë në rritje të Kinës, sidomos në Detin e Kinës Jugore, ku pretendimet territoriale kërcënojnë rrugët e tregtisë globale.

Përzgjedhja Jonë

Manuali i IS-it për militantët, përdorni ngjyrë të padukshme dhe mustaqe false

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.