E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 18:25

Lajmet

Ministri i Jashtëm i Tunizisë arrin në Gaza

Rripi i GazësRripi i Gazës
x
Rripi i Gazës
Rripi i Gazës
Ministri i Jashtëm i Tunizisë, Rafik Abdesslem, ka arritur në Rripin e Gazës, ndërsa vazhdojnë luftime të ashpra ndërmjet Izraelit dhe Hamasit.

Abdesslem ka thënë se sulmet ajrore të Izraelit mbi enklavat palestineze janë “të papranueshme dhe në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar”.

Ai është zyrtari i dytë arab që viziton Gazën brenda dy ditësh. Të premten, në këtë rajon ka qëndruar kryeministri i Egjiptit, Hisham Qandil.

Mediat në Izrael thonë se aeroplanët izraelitë, gjatë natës, kanë shkatërruar selinë qendrore të Lëvizjes Islamike Hamas në Rripin e Gazës.

Po në këtë rajon, sipas autoriteteve spitalore, kanë humbur jetën të paktën tetë persona.

Dhuna është përshkallëzuar prejse se Izraeli ka vrarë shefin e krahut luftarak të Hamasit këtë të mërkurë.

Hamasi kontrollon Gazën qysh në vitin 2007.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.