E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 12:18

Lajmet

Opozita siriane do të emërojë ambasador në Paris

Presidenti i Francës, Francois Hollande.Presidenti i Francës, Francois Hollande.
x
Presidenti i Francës, Francois Hollande.
Presidenti i Francës, Francois Hollande.
Presidenti i Francës, Francois Hollande, ka thënë se koalicioni i opozitës siriane do të emërojë ambasadorin e tij në Paris.
 
Ai i ka bërë këto komente pas takimit që ka zhvilluar në zyrën e tij me kreun e Koalicionit Kombëtar të Sirisë, Mouaz Alkhatib.

Franca është vendi i vetëm perëndimor që ka njohur zyrtarisht grupin e ri opozitar si përfaqësues të vetëm të popullit të Sirisë.

Parisi është njëri nga kritikët më të ashpër të presidentit sirian, Bashar al-Assad.

Assad ka goditur dhunshëm revoltën kundër tij, e cila ka shpërthyer në mars të vitit të kaluar. Sipas aktivistëve, mbi 38,000 persona kanë humbur jetën në trazira.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.