E dielë, maj 24, 2015 Kosova 07:08

Lajmet

FARC-u shpall armëpushim

Pjesëtarë të FRAC-utPjesëtarë të FRAC-ut
x
Pjesëtarë të FRAC-ut
Pjesëtarë të FRAC-ut
Rebelët e majtë të FARC-ut kanë shpallur dy muaj armëpushim me Qeverinë e Kolumbisë.

Zëdhënësi i tyre ka thënë se grupi do të ndalojë të gjitha operacionet ushtarake deri më 20 janar.

Qindra mijëra njerëz thuhet se kanë humbur jetën prejse Forcat e Armatosura Revolucionare të Kolumbisë (FARC) kanë nisur kryengritjen e tyre në vitet 1960.

Grupi besohet se ka rreth 9,000 pjesëtarë.

Ai aktualisht po zhvillon bisedime me Qeverinë e Kolumbisë në Havanë të Kubës.

Kjo është përpjekja e katërt për negociata paqësore midis FARC-ut dhe Qeverisë kolumbiane në dy dekada.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.