E dielë, maj 24, 2015 Kosova 06:48

Lajmet

India e varë të mbijetuarin e vetëm nga sulmi në Mumbai

Mohammad Ajmal Kasab (Pamje nga Arkivi)Mohammad Ajmal Kasab (Pamje nga Arkivi)
x
Mohammad Ajmal Kasab (Pamje nga Arkivi)
Mohammad Ajmal Kasab (Pamje nga Arkivi)
India e ka varur militantin e vetëm që kishte mbijetuar nga sulmet e vitit 2008 në Mumbai.

Qeveria e Indisë tha se Ajmal Kasab është varur mëngjesin e sotëm në Pune, jo shumë larg nga Mumbai.

Në muajin gusht, Gjykata Supreme e Indisë mbështeti dënimin me vdekje për Kasabin, lidhur me një sulm në Mumbai, ku mbetën të vrarë 166 persona.

Kasabi, 24 vjeçar, me kombësi pakistaneze, tha se i përkiste grupit militant Lashkar-e-Taiba.

Dhjetë militantë kishin qenë të përfshirë në rrethimin tre-ditor të Mumbait. Forcat indiane të sigurisë patën vrarë 9 militantët e tjerë gjatë operacioneve për t’i dhënë fund sulmeve.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.