E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 12:17

Lajmet

Obama përgëzon Morsin

Presidenti amerikan Barack ObamaPresidenti amerikan Barack Obama
x
Presidenti amerikan Barack Obama
Presidenti amerikan Barack Obama
Presidenti Barack Obama ka folur me presidentin egjiptian Mohamed Morsi, të cilin e ka përgëzuar për ndihmën në arritjen e një armëpushimi, që i jep fund konfliktit në Lindjen e Mesme, ka bërë me dije Shtëpia e Bardhë.

Ministri i Jashtëm egjiptian, Mohamed Kamel Amr shpalli njoftimin për armëpushim mes Izraelit dhe Hamasit në Rripin e Gazës, në një konferencë të përbashkët për gazetarë me sekretaren amerikane të shtetit, Hillary Clinton.

Armëpushimi hyn në fuqi në orën 20(sipas kohës së Evropës), ka thënë Amr, vendi i të cilit ka qenë udhëheqës i bisedimeve për t’i dhënë fund konfliktit, që për një javë la të vrarë më shumë se 140 palestinezë dhe 5 izraelitë.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.