E mërkurë, prill 23, 2014 Kosova 22:01

Lajmet

Talibanët i hakmerren Qeverisë afgane

Pamje arkivore nga AfganistaniPamje arkivore nga Afganistani
x
Pamje arkivore nga Afganistani
Pamje arkivore nga Afganistani
Madhësia e shkronjave - +
Të paktën dy persona kanë humbur jetën dhe mbi 40 të tjerë janë plagosur nga një sulm vetëvrasës në provincën Vardak të Afganistanit.

Përgjegjësinë për shpërthimin e kanë marrë talibanët. Zëdhënësi i tyre, Zabihullah Mujahid, ka thënë se sulmi është kryer për t’iu hakmarrë Qeverisë afgane, e cila të mërkurën ka ekzekutuar katër talibanë të burgosur.

Burimet zyrtare thonë se shpërthimi i sotëm ka ndodhur në afërsi të një objekti, i cili shërben për trajnime të policisë dhe ushtarëve afganë.