E hënë, maj 25, 2015 Kosova 11:25

Lajmet

Tre të vrarë dhe mbi 90 të plagosur në Afganistan

AfganistanAfganistan
x
Afganistan
Afganistan
Të paktën tre persona janë vrarë dhe mbi 90 të tjerë janë plagosur nga një sulm vetëvrasës në provincën Vardak të Afganistanit. 

Lajmin e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë Ghullam Farooq Mukhles, kreu i Departamentit të Shëndetësisë në Vardak.

Përgjegjësinë për shpërthimin e kanë marrë talibanët.

Një zëdhënës i tyre ka thënë sulmi është kryer për t’iu hakmarrë Qeverisë afgane, e cila të mërkurën ka ekzekutuar katër talibanë të burgosur.

Burimet zyrtare thonë se shpërthimi i sotëm ka ndodhur në afërsi të një objekti, i cili shërben për trajnime të policisë dhe ushtarëve afganë.

Përzgjedhja Jonë

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.