E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 15:20

Lajmet

Qëllohet me gurë treni Maqedoni-Kosovë

IlustrimIlustrim
x
Ilustrim
Ilustrim
Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë ka njoftuar sot se të dielën, rreth orës 17, është qëlluar me gurë treni që udhëton në relacionin Maqedoni-Kosovë, porse “nuk ka të lënduar”.

Incidenti thuhet se ka ndodhur gjatë hyrjes së trenit në stacionin Shkup-Veri.

Autorët e tij mbesin të panjohur, ndërsa hetimet vazhdojnë.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.