E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 13:52

Lajmet

Traktorët bllokojnë Brukselin

Bruksel - foto ilustrueseBruksel - foto ilustruese
x
Bruksel - foto ilustruese
Bruksel - foto ilustruese
Qindra prodhues të qumështit kanë bllokuar me traktorë sheshin Schuman të Brukselit, për të protestuar kundër çmimeve të ulëta të produkteve të qumështit.

Në kuadër të aksionit “1,000 traktorë”, prodhuesit nga Belgjika, Holanda, Gjermania dhe Franca kanë mbyllur hyrjen në institucionet evropiane, ndërsa për pasdite kanë planifikuar udhëtim nëpër qendër të Brukselit.

Autoritetet e qytetit u kanë bërë thirrje qytetarëve që të mos shfrytëzojnë sot makinat.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.