E dielë, maj 24, 2015 Kosova 11:08

Lajmet

Lindja e Mesme: Izraeli dhe Hamasi i filluan bisedimet

Fotografi në të cilën shihen zogjtë duke fluturuar derisa tymi ngritet nga ajo që është përshkruar si sulm izraelit ajror kundër Rripit të Gazës më 21 nëntorFotografi në të cilën shihen zogjtë duke fluturuar derisa tymi ngritet nga ajo që është përshkruar si sulm izraelit ajror kundër Rripit të Gazës më 21 nëntor
x
Fotografi në të cilën shihen zogjtë duke fluturuar derisa tymi ngritet nga ajo që është përshkruar si sulm izraelit ajror kundër Rripit të Gazës më 21 nëntor
Fotografi në të cilën shihen zogjtë duke fluturuar derisa tymi ngritet nga ajo që është përshkruar si sulm izraelit ajror kundër Rripit të Gazës më 21 nëntor
Në Kajro të Egjipit janë hapur sot bisedimet indirekte për implementimin e armëpushimit ndërmjet Izraelit dhe lëvizjes islamiste Hamas.

Këto janë negociatat e para prej se Egjipti e ndërmjetësoi armëpushimin javën e kaluar, duke e përfunduar periudhën tetëditëshe të luftimeve.

Bisedimet po udhëhiqen nga ndërmjetësuesit egjiptianë në Kajro.

Gjatë luftimeve, Izraeli ka ndërmarrë afro 1500 sulme ajrore në Rripin e Gazës, derisa militantët e Hamasit, që e kontrollojnë Rripin e Gazës, kanë hedhur numër të njejtë të raketave brenda Izraelit.

Nga këto luftime kanë mbetur të vrarë afro 160 palestinezë, shumicva prej tyre civilë, dhe gjashtë izraelitë.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.