E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 16:54

Lajmet

Sfidat e përbashkëta BE- Azi Qendrore

Shefja e politikës së Jashtme e BE-së, Catherine Ashton dhe ministri i Jashtëm krigiz Erlan Abdyldaev, Bishkek, 27 nëntor 2012Shefja e politikës së Jashtme e BE-së, Catherine Ashton dhe ministri i Jashtëm krigiz Erlan Abdyldaev, Bishkek, 27 nëntor 2012
x
Shefja e politikës së Jashtme e BE-së, Catherine Ashton dhe ministri i Jashtëm krigiz Erlan Abdyldaev, Bishkek, 27 nëntor 2012
Shefja e politikës së Jashtme e BE-së, Catherine Ashton dhe ministri i Jashtëm krigiz Erlan Abdyldaev, Bishkek, 27 nëntor 2012
Shefja e politikës së Jashtme e BE-së, Catherine Ashton gjendet në kryeqytetin kirgiz, që është ndalesa e parë e turneut të saj në Azinë Qendrore.

Në një konferencë për gazetarë në Bishkek, Ashton tha se Bashkimi Evropian dhe Azia Qendrore “ndajnë sfida të përbashkëta” dhe diskutoi potencialin e madh për tregti.

Ashton ka zhvilluar biseidme me presidentin Kirgiz Almazbek Atambaev.

Ajo do të udhëtojë të mërkurën në Uzbekistan, para se të shkojë në Taxhikistan dhe Kazakistan.

Human Rights Watch ka kërkuar nga Ashton që ta përdorë këtë turne për t’iu kërkuar autoriteteve lokale lirimin e aktivistëve të burgosur.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.