E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 03:12

Lajmet

Dhunë e viktima në Kirkuk të Irakut

Kirkuk, Irak, 27 nëntor, 2012Kirkuk, Irak, 27 nëntor, 2012
x
Kirkuk, Irak, 27 nëntor, 2012
Kirkuk, Irak, 27 nëntor, 2012
Të paktën katër persona janë vrarë dhe 38 të tjerë janë plagosur nga shpërthimet e makinave bombë në zonat kurde të Irakut verior.

Zyrtarët thanë se tri makina bombë kanë shpërthyer të martën në Kirkuk, njëra afër zyrës së Partisë Demokratike të Kurdistanit.

Pjesëtarë të forcave kurde të sigurisë janë në mesin e viktimave.

Viktima tjera janë raportuar në sulmet me bomba në rrugë, në qytetin e dominuar nga sunitët, Hawija, në perëndim të Kirkukut, dhe në qytetin me shumicë turkmene Tuz Khurmatu.

Askush nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmet. Kirkuku është vend i banuar me arabë, kurdë dhe turkmenë, të cilët kanë pretendime për zonën e pasur me naftë.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.