E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 04:43

Lajmet

OKB kërkon përgjegjshmëri ndaj kërkesës palestineze

Selia e OKB-së, Nju JorkSelia e OKB-së, Nju Jork
x
Selia e OKB-së, Nju Jork
Selia e OKB-së, Nju Jork
Me gjithë mbështetjen për një shtet palestinez, Kombet e Bashkuara të martën u bënë thirrje qeverive që të shikojnë pasojat para votimit të njohjes së shtetësisë së tillë.

“Një shtet palestinez është tejet i vonuar dhe është çelësi për të adresuar aspiratat legjitime të të dy popujve (palestinezëve dhe izraelitëve) dhe është tepër i rëndësishëm për stabilitetin e rajonit”, citon DPA, Robert Serrin, i dërguari i OKB-së për procesin e paqes në Lindjen e Mesme.

“Sekretari i përgjithshëm i OKB-së shpreson se të gjithë të shqetësuarit do të shikojnë pasojat e secilit vendim që ata e marrin me përgjegjësi,” tha Serri në një mbledhje të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, para votimit të së enjtes.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.