E dielë, maj 24, 2015 Kosova 05:04

Lajmet

Pasaportat e reja kineze zemërojnë shtetet fqinje

Flamur kinezFlamur kinez
x
Flamur kinez
Flamur kinez
Shtetet e Bashkuara të Amerikës planifikojnë që të ngrenë shqetësimin në lidhje me hartën kundërthënëse të printuar brenda pasaportave të reja kineze.

Harta e Kinës përfshin territoret e kontestueshme, që pretendohen nga shtetet fqinje.

Zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Victoria Nuland tha se harta “po shkakton tension dhe shqetësim” në rajon.

Disa shtete, si Vietnami, Filipinet, India dhe Tajvani kanë protestuar ndaj veprimit kinez.

Zyrtarët vietnamezë të imigrimit po refuzojnë që të vulosin vizat hyrëse në pasaportat e reja, duke e quajtur këtë shkelje të sovranitetit.

Një zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme kineze ka thënë se hartat “nuk janë bërë për të vënë në shënjestër ndonjë shtet specifik”.

Hartat zyrtare kineze për një kohë të gjatë kanë shfaqur pretendimet territoriale por, hartat në pasaportat e reja kanë shkaktuar zemërim në mes të fqinjëve të Kinës, sepse, atyre iu kërkohet që të vendosin vula në to.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.