E dielë, maj 24, 2015 Kosova 07:00

Lajmet

Shtyhet vendimi për ish shefin e FMN-së

Dominique Strauss-KahnDominique Strauss-Kahn
x
Dominique Strauss-Kahn
Dominique Strauss-Kahn
Një gjykatë franceze ka shtyrë vendimin në lidhje me refuzimin ose jo të akuzave ndaj Dominique Strauss-Kahn, ish drejtues i Fondit Monetar Ndërkombëtar.

Gjykata tha se vendimi do të lëshohet më 19 dhjetor.

Ish shefi i FMN-së, akuzohet se ka marrë pjesë në një rrjet të dyshuar prostitucioni që ka vepruar nga hoteli luksoz Carlton, në qytetin verior francez Lille.

Ekonomisti ka pranuar se ka marrë pjesë në tubimet e “shthurura”, por mohon ta ketë ditur se disa nga gratë e pranishme janë paguar për këtë.

Në muajin maj të vitit 2011, prokurorët e Nju Jorkut kanë hedhur poshtë akuzat për sulm seksual, që një shërbyese hoteli në Nju Jork, kishte ngritur kundër Strauss-Kahn-it.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.