E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 07:46

Lajmet

Irani do të vazhdojë të pasurojë uranium

IlustrimIlustrim
x
Ilustrim
Ilustrim
Kreu i Organizatës për Energji Bërthamore të Iranit, Fereydoun Abbasi-Davani, ka thënë se vendi i tij do të vazhdojë me pasurimin e uraniumit.

Komentet e tij vijnë një ditë para takimit të Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore (ANEB) në Vjenë.

Në takim pritet të diskutohen përpjekjet e ANEB-it për të vërtetuar nëse aktivitetet atomike të Iranit janë paqësore.

Abbasi-Davani citohet të ketë thënë se “këtë vit, ka gjasa, të kemi rritje të konsiderueshme të centrifugave”.

Kombet e Bashkuara dhe fuqitë perëndimore kanë ndërmarrë një sërë sanksionesh kundër Iranit, për shkak të aktivitetit të tij bërthamor.

Komuniteti ndërkombëtar dyshon se ai ka dimensione ushtarake – akuza që hidhen poshtë nga Teherani.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.