E premte, maj 22, 2015 Kosova 16:31

Lajmet

BE do të adresojë të drejtat e njeriut në Rusi e Kazakistan

BrukselBruksel
x
Bruksel
Bruksel
Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për të drejtat e njeriut, Stavros Lambrinidis, është zotuar se do të ngrejë çështjen e të drejtave të njeriut në takimet e tij në Rusi dhe Kazakistan.

Lambrinidis u ka thënë anëtarëve të Parlamentit Evropian se, gjatë këtyre tre muajve në detyrë, ai ka kontaktuar homologët në Moskë dhe Astana dhe ka premtuar se do të vazhdojë angazhimin me ta.

Ai ka vënë në dukje se Bashkimi Evropian ka ngritur shqetësimet për legjislacionin e ri rus që ua bën jetën më të vështirë organizatave joqeveritare.

Lambrinidis ka thënë se do të adresojë edhe rastin e liderit kazak të opozitës, Vladimir Kozlov.

Ky i fundit është dënuar me shtatë vjet e gjysmë burgim, nën akuzat se ka bërë thirrje për përmbysjen e qeverisë, gjatë protestave të punëtorëve të naftës në dhjetor të vitit të kaluar.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.