E premte, maj 22, 2015 Kosova 12:00

Lajmet

Vdes dëshmitari kyç në rastin Magnitsky

Sergei Magnitsky. Dhjetor, 2006.Sergei Magnitsky. Dhjetor, 2006.
x
Sergei Magnitsky. Dhjetor, 2006.
Sergei Magnitsky. Dhjetor, 2006.
Raportet thonë se një biznesmen rus, i cili ka ndihmuar prokurorët zviceranë të zbulojnë një skemë të pastrimit ta parave nga zyrtarët e Rusisë, ka vdekur.

Dyzetekatërvjeçari Aleksandr Perepilichnyy, i cili ka kërkuar strehim në Britani tre vjet më parë, thuhet se është rrëzuar dy javë më herët jashtë shtëpisë së tij në periferi të Londrës.

Policia britanike ka thënë se ekzaminimet që janë kryer pas vdekjes, kanë qenë jobindëse dhe se do të kryhen analiza shtesë.

Mësohet se Perepilichnyy ka siguruar dëshmi kundër një rrjeti të implikuar në vdekjen e avokatit rus, Sergei Magnitsky, më 2009.

Magnitsky ka vdekur në paraburgim pasi kishte implikuar zyrtarët rusë në një skemë të mashtrimit të qeverisë.

Përzgjedhja Jonë

Manuali i IS-it për militantët, përdorni ngjyrë të padukshme dhe mustaqe false

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.