E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 03:11

Lajmet

Shpërthime në Irak - dhjetëra të vrarë

Irak - foto arkiviIrak - foto arkivi
x
Irak - foto arkivi
Irak - foto arkivi
Dy bomba kanë shpërthyer në qytetin Hilla të Irakut, duke vrarë të paktën 28 njerëz.

Autoritetet spitalore flasin për dhjetëra të tjerë të plagosur.

Hilla është qytet i banuar me shumicë shiite. Myslimanët shiitë në Irak janë shpesh shënjestër e militantëve të Al Kaisës dhe kryengritësve sunitë.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.