E dielë, maj 24, 2015 Kosova 13:10

Lajmet

SHBA: Presidenti Obama takon rivalin Mitt Romney

Barack Obama (majtas) dhe Mitt RomneyBarack Obama (majtas) dhe Mitt Romney
x
Barack Obama (majtas) dhe Mitt Romney
Barack Obama (majtas) dhe Mitt Romney
Presidenti amerikan, Barack Obama, sot e pret ish rivalin e tij për këtë post, Mitt Romney, për një drekë private në Shtëpinë e Bardhë.

Ky është takimi i parë prej se në zgjedhjet e 6 nëntorit Obama doli fitues kundër kandidatit republikan Romney.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Jay Carney, tha se nuk ka agjendë formale për këtë takim, por sipas tij, presidenti do të dëshironte të diskutoj për idetë e zotit Romney, për ta bërë qeverinë më efikase.

Obama ka thënë se disa ide të zotit Romney “mund të jenë shumë të dobishme”.

Takimi Obama – Romney bëhet në kohën e diskutimeve të vështira për buxhet ndërmjet presidentit Obama dhe anëtarëve republikanë të Kongresit. Ata po punojnë në arritjen e marrëveshjes që të zvogëlohet deficiti i buxhetit dhe të shmanget zbatimi i një marrëveshjeje të mëhershme, që do të rezultonte me ulje drastike të shpenzimeve dhe rritje të mëdha të taksave.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.