E premte, maj 22, 2015 Kosova 19:35

Lajmet

Ban "i tmerruar" nga dhuna në Siri

Ban Ki-moonBan Ki-moon
x
Ban Ki-moon
Ban Ki-moon
Sekretari i Përgjithshëm i OKB Ban Ki-moon tha se konflikti 20-mujor në Siri, ka arritur “nivele të reja të tmerrshme të brutalitetit dhe dhunës.”

Ban dhe ndërmjetësi ndërkombëtar, Lakhdar Brahimi, iu drejtua Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, në debatin mbi kryengritjen kundër presidentit Bashar al-Asad.

Në konflikt janë vrarë 40 mijë njerëz - shumica civilë.

Ban tha se ai është i “tronditur dhe i pikëlluar” nga vrasjet e pamëshirshme.

Ban tha se ai pret që numri i refugjatëve - aktualisht rreth 480 mijë, në vitin e ardhshëm të rritet në 700 mijë.

Brahimi tha se Siria ka rrezik të shndërrohet në një shtet të dështuar.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.