E premte, maj 22, 2015 Kosova 18:04

Lajmet

Abbas kthehet në Ramallah si triumfues

Presidneti i Autoritetit Palestinez, Mahmoud Abbas.Presidneti i Autoritetit Palestinez, Mahmoud Abbas.
x
Presidneti i Autoritetit Palestinez, Mahmoud Abbas.
Presidneti i Autoritetit Palestinez, Mahmoud Abbas.
Presidenti i Autoritetit Palestinez është kthyer në Ramallah si triumfues, pasi Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka votuar të enjten për t’i dhënë Autoritetit Palestinez statusin e “shtetit joanëtar”.

“Po, tani kemi shtet”, ka thënë Abbas para turmës së njerëzve në Bregun Perëndimor.

Abbas është zotuar se vëmendja e tij tani do të kthehet në arritjen e pajtimit në mes të Fatahut dhe Hamasit – dy fraksioneve kryesore politike të palestinezëve.

Më herët, Qeveria e Izraelit ka bërë të ditur se do të mbajë më shumë se 100 milionë dollarë taksa dhe të ardhura të tjera, që Izraeli mbledh në emër të Autoritetit Palestinez.

Ky hap është thënë se ka ardhur si ndëshkim për suksesin e palestinezëve që të përmirësojnë statusin e tyre në Kombet e Bashkuara.

Kabineti izraelit po ashtu ka thënë se vendimi i OKB-së nuk do të shërbejë si bazë për negociatat e ardhshme ndërmjet Izraelit dhe palestinezëve.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.